1609
2014
nasır tedavisi, ayak nasırı tedavisi, nasır bakımı, nasır, ayak nasırı tedavisi, ayak nasırına kesin çözüm

NASIR DEYİP GEÇMEYİN / NASIR OLUŞUMU ve TEDAVİSİ

Nasır deyip geçmeyin 

Her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkabilen nasırlar bu problemi çekenler için ciddi bir sıkıntı, kötü bir görüntü ve yoğun bir sorun haline gelir.

 

Ne tür olursa olsun problemlerle bas edebilmenin ilk adimi karsi karsiya oldugunuz problemi arastirmak, tanımak ve bilinçli davranmaktır.

 

Nasır nedir?

 

Nasirin oluşma sebebi aslında vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır; cilt sürtünme veya baskı nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşarak tepki verir yani nasir oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Bu nedenle nasirin tanımı en basit sekliyle cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşmasıdır.

 

Vücutta nasir oluşan bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşma sadece ayakta olmayabilir ancak nasirin en yoğun göründüğü bölge ayaklar olduğundan genellikle ayak nasırlarından söz edilir.

 

Sürtünme veya baskı derken ne kastedilir? Fazla dar veya siki bir ayakkabı, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme bunlara örnektir. Bu gibi örneklerin her birinde tekrarlanan baskı veya sürtünme nasir oluşumuna neden olur.

 

En sik rastlanan nasir “çelloma dura (HD)” olarak adlandırılan ve yürürken parmağın üst tarafının ayakkabıya temasından oluşan nasirdir. Daha yumuşak olan nasırlar “çelloma molla (HM)” iki parmak arasında oluşan türlerdir.

 

Neler neden olur?

 

Basit bir anlatımla nasir oluşmasındaki ana neden ayağın belli bir veya birkaç bölgesinde sürtünmeyle birlikte oluşan fazla basınçtır. Nasir oluşumuna etki edebilecek birçok neden olmasına rağmen, bu tür etkiye sebep olabilecek ana nedenler:

 

*Sıkı ayakkabı

*Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı

*Yüksek topuklu ayakkabı

* Dışarıda yalın ayak yürümek

* Ayak parmaklarındaki deformasyonlar

*Ayağın fazla kemikli olması

*Yanlış yürüme (basma) hareketi

 

Sık karşılaşılan belirtiler nelerdir?

 

Nasirin birçok farklı belirtisi olmasına karsin hiçbir belirti vermeyen ağrısız nasırlar da olabilir. Ancak nasir oluşurken genellikle ilk belirti nasir bölgesindeki keskin ağrıdır. Hafif nasırlarda basınç ortadan kalktığında ağrı da kaybolur ama derin ve geniş çaplı nasırlarda ağrı daha keskin ve nasir daha rahatsız edicidir. Ağrıyla birlikte bölgede kalınlaşma da baslar. Nasırlar genellikle zararsız olmalarına karsin ağrılı olduklarında tedavi gerektirirler.

 

*Sert nasir: Yoğun bir kökü (merkezi) olan sertleşmiş bir deri tabakasıdır. Ayak parmaklarının tepe kısımlarında, küçük ayak parmağının yan ve tepe kısmında veya ayağın altında oluşabilir.

 

*Yumuşak nasir: Yaklaşık 1–4 cm çapında, kızarmış, hassas bir bölge olarak görülür. Pürüzsüz ve ince bir merkezi vardır. Ayak parmaklarının diş kenarlarında görülebilir.

 

*Tohum nasiri: Genellikle topuğun yan ve arkalarında görülebilen ve ölü cilt hücrelerinden oluşan bir nasir türüdür.

 

Kalıtımsal olan nasir türleri de vardır. Bunlar 2,5 cm genişliğine kadar çıkar ve bunların oluşması için belirgin bir basınç veya sürtünme de genellikle yoktur. Ayağın altında veya avuçların içinde görülebilirler. Bu tür nasırlar çocuklarda da sıklıkla rastlanır.

 

Nasıl tedavi edilir?

 

Nasırların tedavisi aslında çok kolaydır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, nasiri iltihaplı olan benzerlerinden ayırmaktır: içinde iltihap bulunanlar kazındığı zaman genellikle irin veya kan akıtacaktır, oysa nasir kazındığında altından ölü cilt hücreler çıkmaya devam eder. Size sorun çıkaran şeyin gerçekten nasir olduğuna emin olduktan sonra birçok tedavi sekli uygulanabilir.

 

Bunların arasında en risksiz ve sağlıklı yöntem nasirin bulunduğu bölgedeki ölü cilt hücrelerini cilde zarar vermeden ponza tası ve benzerleriyle zaman içinde yok etmektir.

 

Reçetesiz olarak satılabilen ve salisilik asit içeren nasir bantları kuvvetli ve tahriş edici oldukları için dikkatli kullanmak gerekir. Bunlar nasirin belirtilerini yok eder çünkü içeriklerinde asitler bulunur ve ana amaç asitler yardımıyla nasiri eritmektir.

 

Yanlış uygulandıklarında bu ilaçlı bantlar nasirin etrafındaki sağlıklı cilt dokusunu öldürebilir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sağlıklı bireylerde bile cilt için risk taşıdığı gibi özellikle dolaşım bozukluğu ve/veya seker hastalığı olan bireylerde daha tehlikeli olabilir.

 

Alerjik olmayan bir bünyede doğru ve bilinçli kullanıldıklarında nasirin üzerindeki baskıyı da azaltabildiklerinden tedavi sürecini hızlandırırlar. Bu tip çözümler nasiri tedavi edebilir ancak nasiri oluşturan sebepler yok edilmezse problem tekrarlanacaktır.

 

Nasırlarınızı keserek yok etmeye çalışmanın da istenmeyen sonuçları olabilir. Derinizde kesikler oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki ayak sürekli olarak bakterilerin kolayca üreyebilecekleri ilik ve rutubetli bir ortamdır.

 

Asil tedavi bilinçli bireylerin aşağıdaki hususlara dikkat etmesiyle olur:

 

*Doğru seçilmiş uygun ayakkabılar giyerek: ayakkabı alırken seçilen ayakkabının burun kısminin ayakla uyumlu olması çok önemlidir. Ayakların içinde “rahat” olduğu, yumuşak deriden yapılmış ayakkabılar idealdir.

 

*Ayak temizliğine dikkat ederek: bakteri ve mikrop üremesine uygun ortamlarda bulunan ayakların daima temiz tutulması, çorap ve ayakkabıların da sağlık bilgisi gereklerine uygun olması gerekir.

 

*Nemlendirmeye önem vererek: cildin sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlamak için ayakları düzenli olarak nemlendirmek ve yumuşak kalmalarını sağlamak gerekir.

 

*Uzmanlara bas vurarak: bazı durumlarda “bir bilence danışmak faydalıdır. Böylece profesyonel bir yaklaşımla nasirinizin nedenleri araştırılacak, bir tedavi planı oluşturulacak ve sağlıklı ayaklara sahip olmanız sağlanacaktır.

 

Evde uygulanabilecek yöntemler?

 

Nasırların neden olduğu ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak ve nasırları yok etmeye çalışmak için uygulanabilecek adımlar şunlardır:

 

*Badem yağı, E vitamini ya da lanolin içeren bir kremi nasirin üzerine yedirin. Böylece nasirin yumuşamasını ve eğer şanslıysanız küçülmesini sağlayabilirsiniz.

 

*Ayakkabı giydiğiniz zaman ağrılı bölgenin korunması için üzerine normal yara bandı veya plaster takın. Bant veya plasteri 1 günden daha uzun bir süre nasirin üzerinde tutmayın ve çıkartırken nasirin etrafındaki cilde zarar vermemek için dikkat edin.

 

* Nasırlı bölgeyi yumuşatmak için ilik suda bir süre tutun. Daha sonra fazla sert olmayan bir ponza tası veya benzeri yumuşak bir aletle nasirli bölgeyi hafifçe temizlemeye çalısın. Böylece nasirin oluşturduğu sertliği –ölü hücreleri- temizlemiş, bölgeyi rahatlatmış olacaksınız.

 

*Giydiğiniz ayakkabıları ayak ve özellikle parmak bölgenize baskı yapmayacak sekil ve yumuşaklıkta seçin. Ayakkabılarınıza gerekli bakim ve tamiri yaptırın veya eskiyerek seklini kaybetmiş olanları giymeyin. Yürürken ayağınızın maruz kaldığı sürekli sokun emilmesi için ayakkabıların iyi durumda olması şarttır.

 

Özellikle ayakkabı topuklarının yıpranması, vücut yükünün %25’ini çekmekte olan ayak tabanınızla kemiğinize aşırı ve yanlış yük binmesine neden olur. Ayakkabınızın topuğu özellikle belli bir yöne doğru aşınıyorsa mutlaka bir ortopediste bas vurun.

 

* Gece yatarken nasir bölgesine bir parça sarımsak veya soğan koyarak sarıp uyuyun. Asitleri nasirin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

 

Oluşumu nasıl engellenebilir?

 

*Nasirin oluşmadan önlenmesi için alınabilecek önlemler şunlardır:

 

* Yumuşak materyalden yapılmış ayakkabılar kullanmaya çalısın. Bunların içerisinde en iyisi deridir; esnekliği ayağa gelecek basınç ve sürtünmeyi önleme konusunda öncelikli yardımcınız olacaktır.

 

* Seçtiğiniz ayakkabının topuk ve bas parmak altındaki bölgelerinin yastıklı olmasına çalısın. Bu, ayağınızın doğal bir pozisyonda kalmasına neden olduğundan yararlıdır.

 

 *Parmak bölgesi geniş ve yuvarlak olan ayakkabılar seçtiğiniz takdirde parmaklarınıza bol yer kalacağı için parmak arasında nasir oluşması da önlenebilir.

 

 *6 santimetreden fazla topuklu ayakkabılardan kaçının.

 

*Ayakkabınızın ek yerleriyle diş sinir dikişlerinin iyi olmasına özen gösterin.

 

*Nasıra meyilliyseniz özellikle dar burunlu ayakkabılar basta olmak üzere, insan ayağının doğasına aykırı modelleri olan tüm ayakkabılarınızdan kurtulun!

 

 *Ayaklarınızı mutlaka iyi kurulayın. Pamuklu çorap giymeniz önerilir. Sürekli rutubet içinde duran ayaklarda cilt tahriş olur. Çoraplarınız nemlendiğinde temiz bir çiftle değiştirin.

 

 *Evde mümkün olduğu kadar yalın ayak dolasın. Doğa ana ayak parmaklarımızın hür ve serbest olmasını isterdi! Ama soyunma odaları gibi topluma açık yerlerde yalın ayak basmamaya özen gösterin. Böyle yerlerde mutlaka terlik kullanın. Hiç kimse ile ortak havlu, çorap, ayakkabı kullanmayın.

 

 *Metabolizmanızdaki asit/alkalin dengesini düzeltmek için 3 gün boyunca çiğ meyve ve sebze tüketin.

 

 *Kızartma, kırmızı et, kafein, seker ile fazla islenmiş ve katkılı besinlerden uzak durun.

 

 *Yetersiz A, E vitamini ve potasyum nasir oluşumunu teşvik edebilir. Beslenme seklinizde meyve, sebze ve lifli besinleri artırırsanız vücudunuza yardımcı olabilirsiniz. Muz ve havuç özellikle önerilir.

 

 *Nasirin neden olduğu ağrı ve kasıntıdan kurtulmak için bölgeye soğuk kompres uygulayın.

 

Dikkat!

 

1. Nasirin etrafında kırmızılık veya tahriş gördüğünüz an kullanmakta oldugunuz ilaç ve tedaviye son vererek profesyonel görüşe başvurun.

 

2. Nasirinizin bas edemeyeceğiniz bir boyutta olduğunu düşünüyorsanız Pedicare Ayak Sağlığı Merkezine Başvurunuz

3. Seker hastalığı veya dolaşım bozukluğu gibi bir rahatsızlığınız varsa, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmadan önce Pedicare Ayak Sağlığı Merkezine Ücretsiz Muayene olup bilgi alınız

 

4. Hiçbir Sart ve durumda nasiri açık bir jiletle almaya çalışmayın. Pedicare tarafından yapılmadığı sürece nasirin üzerinden inceltme işlemi yapmayınız Nasirin etrafında veya altında olan cilde zarar vermemeye dikkat edilmelidir çünkü bu tip yaraların iltihap kapması neredeyse kaçınılmazdır.